II Liceum Ogólnokształcące w Koluszkach powstało w Zespole Szkół nr 2 w Koluszkach w roku 2007. Od początku funkcjonowania cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży Koluszek oraz okolic.
Klasa mundurowa w II Liceum Ogólnokształcącym w Koluszkach działa za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przygotowuje kandydatów na przyszłych policjantów i pracowników służby granicznej.
Nauka w klasie mundurowej trwa 4 lata.
Uczniem klasy 1 mundurowej w II Liceum Ogólnokształcącym w Koluszkach może zostać uczeń spełniający wszystkie poniższe warunki:
- posiada bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem lub zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
- posiada pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do szkoły;
- uzyskał pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej przeprowadzonych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną;
- posiada obywatelstwo polskie.
Program szkolenia realizowany w klasie mundurowej, będzie miał na celu przygotowanie do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych wśród uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach.
W klasie mundurowej w ramach obowiązkowych zajęć dydaktycznych planuje się kształcenie z następujących przedmiotów w zakresie rozszerzonym: język angielski, geografia, historia.
W ramach programu szkolenia będą prowadzone następujące bloki tematyczne:
- Pragmatyka służbowa w Policji i Straży Granicznej – w wymiarze 54 godzin,
- Podstawy prawa – w wymiarze 30 godzin,
- Profilaktyka społeczna – w wymiarze 26 godzin,
- Kształtowanie sprawności fizycznej z elementami technik interwencji – w wymiarze 60 godzin.
Zajęcia w ramach szkolenia realizowane będą we współpracy szkoły i jednostek organizacyjnych Policji i Straży Granicznej, wskazanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Policji i Straży Granicznej.
Absolwenci klas mundurowych, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym w liceum ogólnokształcącego lub technikum, podczas postępowania kwalifikacyjnego mogą zostać zwolnieni z testu wiedzy. Jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym, mogą zostać zwolnieni podczas postępowania kwalifikacyjnego także z testu sprawności fizycznej.
Ponadto absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy pomyślnie przejdą postępowanie kwalifikacyjne, będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.
Test sprawności fizycznej.
Test sprawności fizycznej składa się z czterech prób sprawnościowych przeprowadzonych w jednym dniu w następującej kolejności:
1) rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską;
2) siady z leżenia na plecach w czasie 30 s;
3) bieg ze zmianą kierunku;
4) bieg z obieganiem stojaków 90s.
Nieprzystąpienie kandydata do co najmniej jednej z prób lub uzyskanie wyniku negatywnego z co najmniej jednej z prób jest jednoznaczne z uzyskaniem przez niego negatywnego wyniku testu sprawności fizycznej.