Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku szkolnym 2017/2018 nasza placówka została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r.

Więcej informacji o programie: https://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa.

——————————————-

          W ramach programu ruszamy z pierwszą akcją pod hasłem „Młodzież czyta”:

Zapraszamy do przedstawiania dezyderatów (propozycji) – Waszych życzeń czytelniczych dotyczących gromadzenia i uzupełniania księgozbioru. Jeżeli więc macie propozycje zakupów zbiorów bibliotecznych, to prosimy o zgłaszanie ich drogą e-mail na adres simionka@gmail.com lub bezpośrednio w bibliotece szkolnej.

——————————————-

Informacja dla rodziców uczniów o realizacji w szkole „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” 

 Czytaj więcej …

——————————————-

Wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych.

Czytaj więcej …

——————————————-

Kiermasz Podręczników Szkolnych 

W dniach 11 i 12 września 2017 r. odbył się kiermasz podręczników używanych. Ta cykliczna akcja cieszy się dużym powodzeniem

wśród uczniów. Wielu z nich, zwłaszcza z klas pierwszych, miała możliwość odkupienia podręczników od starszych kolegów.

——————————————-

Szkoła współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Koluszkach.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, wzięła udział w akcji „Narodowego Czytania”. 

     W tym roku w akcji „Narodowego Czytania” „Wesela” zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach uczestniczyła klasa III a wraz z opiekunami p. A. Gałka i p. I. Serwą. Uczniowie:  P. Wąs,  A. Szafranek , A. Kajtowski, J. Jarzębowski i K. Szymański  zostali zaproszeni do przeczytania  fragmentów  dramatu. Młodzież w skupieniu wysłuchała  także pozostałych uczestników imprezy czytających „Wesele”:  przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych, komendanta policji, radnych  oraz kolegów z koluszkowskich szkół ponadgimnazjalnych. Uroczystość została uświetniona  występem zespołu „Złota Jesień”, który wykonał kilka  znanych pieśni ludowych.

Relacja z imprezy na stronach:  link http://koluszki.pl/category/aktualnosci/  ;   http://www.mbpkoluszki.wikom.pl/strona4.html

——————————————-

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

           29 września 2017r. społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach miała możliwość zastanowienia się nad wartością słowa wolność. O tym jak mało jest przez nas – współcześnie żyjących – doceniana, a jak wiele znaczyła dla tych, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej uświadomił apel upamiętniający rocznice wrześniowe w ZSP nr 2. Uczennice czytały wybrane fragmenty „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, opowiadań Tadeusza Borowskiego oraz „Sowietów” Piotra Zychowicza i przeniosły zebranych w wojenną rzeczywistość codziennej walki o przetrwanie uwięzionych w sowieckich łagrach i niemieckich obozach koncentracyjnych.

Forma apelu oparta na czytaniu wybranych fragmentów utworów literackich wpisała się w – obchodzony właśnie 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

——————————————-

„Spotkanie z jesienią” dla wychowanków SOSW w Koluszkach

     24 października na zaproszenie p.  A. Gałki,  po raz kolejny wychowankowie SOSW  gościli w bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach. Uczniowie  szkoły podstawowej najpierw  zwiedzili  wypożyczalnię i czytelnię. Następnie w  skupieniu wysłuchali  opowiadania o jesieni  i  rozwiązywali  zagadki dotyczące jesieni w przyrodzie. Dzieci  chętnie i z radością pomalowały  tematyczne kolorowanki  przygotowane przez prowadzącą zajęcia. Ucieszył ich także  słodki poczęstunek na zakończenie ćwiczeń. Współpraca z SOSW będzie kontynuowana przyszłości.

 ——————————————-

        W dniach 21 – 23  listopada 2017r, tradycyjnie jak co roku, p. A. Gałka z uczennicami klasy  III a

zorganizowały  Kiermasz Taniej Książki na podstawie oferty wydawniczej  Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa.   

Chętni mieli możliwość zakupienia opracowań, poradników, powieści dla młodzieży i dorosłych w atrakcyjnych, niskich cenach.

 ——————————————-

Wycieczka uczniów ZSP nr 2 na  VII Salon Ciekawej Książki w Łodzi

        24 listopada w Hali EXPO-ŁÓDŹ odbywał się VII Salon Ciekawej Książki. Uczestniczyli w niej wraz z p. A. Gałką i p. I. Walczak uczniowie I klasy technikum mechatronicznego ZSP nr 2 w Koluszkach. Na stoiskach targowych młodzież zapoznawała się z ofertą wydawniczą   ponad stu największych polskich firm wydawniczych. Salon Ciekawej Książki to łódzkie święto literatury, gdzie , poza spotkaniami autorskimi i innymi wydarzeniami czytelniczymi, na miłośników literatury czekają do kupienia nowości książkowe oraz bestsellery – często w promocyjnych cenach. Wyjazd na targi książki był kolejnym z działań promujących czytelnictwo w ZSP  nr 2. Warto nadmienić, że placówka  zakupiła w tym roku szkolnym do biblioteki szkolnej  ponad 600  pozycji książkowych  w ramach  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. 

 ——————————————-

„Czy znasz Biblię? – realizacja projektu edukacyjnego w ZSP nr  2

     21 grudnia w klasie I a ZSP nr 2 odbyły się  ciekawe zajęcia w ramach realizowanego przez  nauczycielkę jęz. polskiego A. Skoczylas  projektu edukacyjnego  „Przewodnik po Biblii.”  Cykl zajęć miał na celu omówienie  „Biblii” i jej współczesnej obecności w życiu każdego człowieka. W ramach projektu odbyła się dyskusja mająca na celu udowodnienie poglądu, że „Biblia” stanowi wartościową lekturę nie tylko dla ludzi wierzących. Po niej uczniowie wybrali kilka najbardziej reprezentatywnych fragmentów „Biblii” do kolejnej lekcji  – głośnego czytania „Biblii”. 

   Zajęcia zrealizowano  tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dlatego część tekstów związana była z narodzeniem Chrystusa. Zajęcia opierały się na głośnym czytaniu wybranych fragmentów Pisma Świętego. Wśród wybranych tekstów znalazły się również fragmenty „Księgi Przysłów”, zawierające pouczenia i wskazówki moralnego postępowania. Po odczytaniu każdego z fragmentu nauczyciel wraz z uczniami komentowali treść i formę przekazu biblijnego, aby utrwalić m.in. cechy stylu biblijnego. Zadbano o wystrój sali – uczniowie przygotowali kosz z jabłkami i wężem – symbole poznania, grzesznej natury ludzkiej oraz szatana, a także świece – symbol Jezusa Chrystusa, „światłości świata”. Czytane teksty wprowadziły wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Projekt „Przewodnik po Biblii” jest jednym z wielu działań realizowanych w szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  i mających na celu popularyzację czytelnictwa wśród uczniów.

 ——————————————- 

             W bieżącym roku szkolnym nasza placówka otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Z otrzymanych środków do 31 grudnia 2017 r. zakupiono 715  książek. Ich tematyka jest różnorodna. Są tu bestsellery i książki wydane w ostatnich latach z gatunku fantastycznych, przygodowych, sensacyjnych, obyczajowych, historycznych. Doposażono księgozbiór biblioteki o literaturę popularno – naukową  w  dziedzinie mechatroniki, logistyki, teleinformatyki. Pojawiły się nowe poradniki  pedagogiczno – psychologiczne. Uzupełniono tez zbiory o lektury z opracowaniami dla wszystkich klas (43,61% zakupionych pozycji). Zapraszamy zatem wszystkich do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek!